تملیک آنادارکو توسط شورون به ارزش 50 میلیارد دلار

شرکت آمریکایی شورون (Chevron) اعلام کرد که با شرکت نفتی آنادارکو (Anadarko) برای خرید سهام آن به توافق رسیده است. در این معامله که قرار است به دو صورت نقدی و سهام انجام شود، ارزش هر سهم 56 دلار تعیین شده است. بنابر توافق اعلام شده، سهامداران آنادارکو در ازای هر سهم 0.3869 سهم و 16.25 دلار به صورت نقدی دریافت خواهند کرد. ارزش نهایی مخاطره­پذیری این معامله 50 میلیارد دلار است.

این معامله باعث می­شود شورون بیش از پیش قدرتمند گردد. ترکیب دارایی­های اصلی و با کیفیت بالای آنادارکو و پورتفولیوی سودمند شورون، موقعیت این شرکت را در حوزه نفتی پرمیان (Permian) تقویت کرده و باعث توانمندی آن در بخش آب­های عمیق خلیج مکزیک می­شود. به علاوه کسب­وکار حوزه LNG شورون را تقویت کرده و با ادغام دارایی­ها، نیروها و فرصت­ها می­تواند شرکتی قوی در کلاس جهانی را ایجاد کند.

از مزایا و منافع این طرح می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سازگاری راهبردی قوی: دارایی­های آنادارکو سود شورون را در حوزه­های شیل، آب­های عمیق و LNG افزایش خواهد داد. این کار همچنین سبب ایجاد کریدوری به عرض 75 مایل در منطقه دلاور (Delaware) می­شود که جایگاه شورون به عنوان تولیدکننده در پرمیان را توسعه خواهد داد. منطقه آب­های عمیق خلیج مکزیک در اختیار شورون قرار گرفته و منبعی برای تولید LNG در موزامبیک بدست خواهد آورد. تولید از این منطقه بسیار صرفه اقتصادی بالایی دارد و به بازارهای عمده مصرف نزدیک است.
  • هم­افزایی چشمگیر عملیاتی و سرمایه­ای: این تملیک هزینه­های مالیاتی و سرمایه­ای را در طول دوره یک ساله 1 میلیارد دلار کاهش خواهد داد.
  • افزایش نقدینگی و درامد هر سهم: شورون پیش­بینی می­کند که ارزش هر سهم متناسب با افزایش بهای نفت در آینده رشد خواهد یافت و به 60 دلار می­رسد.
  • پورفولیوی سودآور: شرکت شورون قصد دارد که بین سال­های 2020 تا 2022 بین 15 تا 20 میلیارد دلار از دارایی­های سرمایه­ای خود را خرج کاهش بدهی و بازگشت سرمایه نقدی اضافی به سهامداران کند.

شکل زیر منقطه دلاور (Delaware) از حوزه پرمیان را نشان می­دهد. در این شکل منطقه آبی رنگ مربوط به شرکت شورون و منطقه قرمز مربوط به آنادارکو است.

شرکت شورون قصد دارد که تولید خود از منابع غیرمتعارف را تا پایان سال 2020 به 600 هزار بشکه در روز و تا پایان 2023 به 900 هزار بشکه در روز برساند.

شرکت آنادارکو “شیرین­ترین نقطه” حوزه پرمیان را در اختیار دارد که تولید از آن بسیار به صرفه است. انتظار می­رود شرکتی جدید که ایجاد خواهد بتواند تولید را تا سال 2025 به 1.6 میلیون بشکه در روز برساند.

توسعه و پیشرفت تکنولوژی­های حفاری و فرکینگ در ده ساله گذشته سبب شده است که ضمن افزایش تولید منطقه پرمیان از کمتر از 1 میلیون بشکه در روز به روزانه بیش از 4 میلیون بشکه، ریسک تولید از منطقه نیز کاهش یابد و تولید در عدد 45 دلار بر هر بشکه کاملا اقتصادی شود.

شرکت آنادارکو همچنین به دارایی­های مربوط به خطوط لوله فراوانی دسترسی دارد که در مسیر افزایش تولید شورون را حمایت خواهد کرد.

تملیک آنادارکو توسط شورون پس از تملیک BG توسط رویال داچ شل در سال 2015 به ارزش 53 میلیارد دلار، بزرگترین تملیک محسوب می­شود.

موسسه وودمکنزی (WoodMackenzie) معقتد است شورون حالا دیگر به جمع فوق­ستاره­ها پیوسته است و گروه سه شرکتی اکسون، شل، و بی پی اکنون به چهار شرکت تبدیل می­شود.

بررسی موارد ذکر شده در بالا می­تواند حاوی پیام­هایی باشد.

نخست آنکه صنعت نفت همچنان جایگاه خود را در بازار انرژی حفظ خواهد کرد. برای رسیدن به پیک تقاضا هنوز راهی طولانی در پیش است و احتمالا تا قبل از 2030 شاهد آن نخواهیم بود. بنابراین مواردی که درباره گسترش وسایل نقلیه الکتریکی و افت تقاضا در پی آن مطرح می­شود آنچنان واقعی نیستند.

در وهله دوم می­توان به نگرانی درباره آینده گاز طبیعی اشاره کرد. در سال­های اخیر فضایی ایجاد شد که توجه سرمایه­گذاران را به سمت تولید گاز طبیعی به عنوان سوخت پاک معطوف کرد. این اقدام که به دنبال نگرانی­ها درباره محیط زیست و تولید آلاینده­ها صورت گرفت سبب شد که بسیاری از کارشناسان درباره میزان سرمایه­گذاری در اکتشاف و تولید نفت هشدار دهند و شرایط را مناسب ارزیابی نکنند. پس از این دوری، اقدام شورون می­تواند بار دیگر توجهات را به تولید نفت جلب کند.

با توجه به اهمیت بخش برق و توسعه تکنولوژی­های تولید برق از انرژی­های تجدیدپذیر، قدرت رقابت گاز طبیعی در حال کاهش است و چنین اقداماتی می­تواند وضعیت بهتری را برای نفت رقم بزند.

حرکت شرکت­های نفتی به سمت تولید از میادین ارزان­تر را می­توان به عنوان سومین پیام در نظر گرفت. جهان با کمبود ذخایر نفتی مواجه نیست ولی در بسیاری از نقاط با مسائل سیاسی در چالش است.

تحریم ایران، جنگ در لیبی، خطرات فیزیکی در عراق و سوریه، موانع قانونی آمریکا علیه روسیه، فساد نیجریه، مالکیت دولتی عربستان و درگیری­های داخلی ونزوئلا مثال­هایی از ناتوانی در افزایش تولید در جهان هستند.

در این میان شورون منابع نفتی ارزان در آمریکا را انتخاب کرده است که می­تواند بدون دردسر زیاد برای آن تولید ثروت کند.

گردآورنده : عرفان درودگر ( تحلیلگر انرژی ) 

مطالب بیشتر