وقتی پوتین ناجی اوپک می‌شود

روزنامه وال استریت ژورنال جزئیاتی از نشست اخیر اوپک و کاهش تولید نفت این سازمان و روسیه را منتشر کرد و نوشت: وقتی کشورهای عضو اوپک به توافق نرسیدند الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه به مسکو بازگشت تا با رئیس جمهور روسیه مشورت کند. طبق اظهارات اعضای هیات روسی، نواک روز قبل با الفالح که اصرار داشت مسکو و ریاض سهم مساوی در کاهش تولید داشته باشند، مشاجره کرده بود. اما گویا در مسکو پوتین به نواک اجازه داد که پیشنهاد کاهش تولید روسیه به میزان بیشتر از قبل را ارایه کند. او به نوواک دستور داد به وین بازگردد و اجازه ندهد اجلاس بدون توافق پایان بیابد.

نواک پس از بازگشت به وین با وزیر نفت ایران که تهدید به تعلیق عضویت کرده بود، ملاقات کرد. او به زنگنه اطمینان داد که سعودی‌ها را به معافیت ایران از کاهش تولید راضی خواهد کرد. نوواک در دیدار با الفالح نیز وعده داد که روسیه با کاهش تولید به میزان برابر با روسیه موافقت کند. در عوض از ریاض خواست که به ادامه تولید ایران بدون کاهش رضایت بدهد. نوواک به اعضای اوپک گفته بود که ما نیز تحت تحریم آمریکا هستیم و به قیمت دست‌کم ۶۰ دلاری برای هر بشکه نیاز داریم بنابراین از کاهش عرضه، روسیه نیز نفع می‌برد.

در نهایت این ائتلاف، از ماه ژانویه تولید خود را کاهش داد و قیمت نفت از ابتدای سال ۳۰ درصد رشد را تجربه کرد که بهترین استارت سال نو در سی سال گذشته اوپک تلقی می‌شود.|سعودی‌ها می‌گویند بیش از سهم متعهد شده از تولید خود کاستند. روسیه متعهد شده بود که روزانه ۲۳۰ هزار بشکه از تولیدش بکاهد اما طبق گزارش اوپک در ماه مارس تنها ۱۲۰ هزار  بشکه از تولید خود کاست. کارشناسان می‌گویند از آنجا که ریاض به حمایت بین‌المللی نیاز دارد، تخطی مسکو از تعهدش را نادیده می‌گیرد. یکی از مقامات این کشور می‌گوید ما تحمل از دست دادن این شریک را نداریم.

مطالب بیشتر