بنزن کره جنوبی با ترم تحویل FOB به بالاترین قیمت خود در یک ساله اخیر با 695.33 دلار بر هر تن رسید. عمده خرید این کشور از چین و آمریکا انجام میشود. آخرین باری که قیمت بنزن بالا بود، در 5 نوامبر سال گذشته با 716 دلار بر هر تن بود. صادرات بنزن کره جنوبی بین ماههای ژانویه تا ژوئن سال جاری 1.43 میلیون تن بوده است که نسبت به سال گذشته با 1.28 میلیون تن افزایش یافته است. سطح ذخایر در شرق چین به پایینترین میزان خود با 187 هزار تن رسیده است. این ذخایر در 26 دسامبر سال 2018 حتی کمتر هم بود و رکورد 163900 تن را ثبت کرد. با کاهش واردات بنزن چین در سه ماهه دوم سال جاری، سطح ذخایر این کشور کاهش یافت. بر اساس آمارهای گمرک چین، این کشور در ماه مه 132 هزار تن بنزن وارد کرده است که نسبت به آوریل با 247872 تن کاهش یافته است. به نظر میرسد که عدد ثبت شده برای ژوئن 100 هزار تن باشد. با کمبود عرضه، شرکت ساینوپک، بزرگترین تولیدکننده بنزن چین، قیمت محصول تولیدی خود را به 5250 یوان بر هر تن افزایش داد. این دومین بار در هفته گذشته و چهارمین بار در ماه است که قیمتها افزایش مییابد. در هر مرتبه قیمتها 100 یوان بر تن افزایش یافت که نشاندهنده شرایط سخت عرضه در بازار شرق چین است. | افزایش تولید LPG استرالیا در ماه مه | انفجار خط لوله انتقال نفت از کرکوک به ترکیه | بلوکه شدن پول نورداستریم برای تضمین تعهدات گازپروم | انواع قراردادهای نفتی | توافق تجاری میتواند قیمت نفت را به 75 دلار برساند | عرضه 2 میلیون بشکه نفت خام سنگین در بورس انرژی | Iran Threatens Seizure of UK Oil Tankers | مقایسه عملکرد پلی اتیلن و پلیپروپیلن چین | تنگه هرمز برای چه کسانی مهمتر است؟

تاثیر خرید سهام سابیک توسط آرامکو بر تنوع بخشیدن به اقتصاد عربستان

روز چهارشنبه 7 فروردین شرکت آرامکوی عربستان سعودی اعلام کرد که در قراردادی تاریخی با شرکت سابیک 70 درصد سهام این شرکت را به ارزش 69.1 میلیارد دلار از صندوق سرمایه­گذاری دولتی عربستان خریداری کرده است. بدین ترتیب شرکت آرامکوی سعودی بیش از پیش بزرگتر شده و فرصتی مناسب برای دولت عربستان جهت کاهش وابستگی خود به نفت ایجاد خواهد شد.

سابیک یکی از پنج شرکت بزرگ تولیدکننده مواد شیمیایی در جهان است که در سال 1976 شروع به کار کرد. ظرفیت این شرکت که در بیش از 50 کشور جهان فعالیت دارد 62 میلیون تن در سال است. ظرفیت تولیدی آرامکو 17 میلیون تن در سال است.

ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن سلمان، قصد دارد که طبق برنامه­ای به نام “چشم­انداز 2030 سعودی” اصلاحاتی در بخش­های اقتصادی و اجتماعی انجام دهد. یکی از اصلی­ترین اصلاحات اقتصادی، فاصله گرفتن از اقتصاد تماما نفتی است.

نخستین برنامه ولیعهد برای جمع­آوری بودجه مورد نظر جهت پیاده­سازی طرح­های اقتصادی جدید آن بود که 5 درصد از سهام شرکت آرامکو در بورس عرضه شود. طبق محاسبات عربستان، فروش این بخش از سهام آرامکو 100 میلیارد دلار پول وارد صندوق سرمایه­گذاری این کشور می­کرد که می­توانست کمک شایانی به تنوع بخشیدن به اقتصاد سعودی کند.

پس از دخالت شاه سلمان، این طرح بطور کلی لغو شد و مقامات سعودی به دنبال راه­های دیگری برای تامین بودجه مورد نظرشان رفتند. هرچند برخی از سران سعودی هنوز اعلام می­کنند که طرح عرضه اولیه عمومی آرامکو لغو نشده و تنها زمان آن عوض شده و به سال 2021 موکول شده است. خرید سابیک پول قابل توجهی را وارد صندوق سرمایه­گذاری که موتور اصلی اقتصاد عربستان است می­کند. در شرایطی که عمده تحلیلگران جهان روند اجرای سند چشم­انداز 2030 سعودی را “آرام و قابل صرف­نظر” می­دانند، این موضوع می­تواند پاسخ خوبی به منتقدان باشد.

صندوق سرمایه­گذاری دولتی عربستان در سال 1971 و با هدف تمرکز بر سرمایه­گذاری داخلی شکل گرفت. این صندوق هم­اکنون در بیش از 200 شرکت سرمایه­گذاری کرده است. همچنین توانسته است به شریکی استراتژیک برای صندوق­های بین­المللی از جمله Blackstone و سافت بانک ژاپن تبدیل شود.

جایگزینی خرید سابیک بجای عرضه آرامکو، راه­حل کوتاه مدت سعودی برای تامین مالی پروژه­های خود است. مدیران آرامکو همچنین اعلام کردند که هیچ برنامه­ای برای خرید 30 درصد باقی­مانده ندارند.

عربستان سعودی قصد دارد که در دهه آینده بیش از 100 میلیارد دلار در ساخت پالایشگاه و پروژ­های شیمیایی جدید سرمایه­گذاری کند. بدین ترتیب، می­تواند توازن را میان فعالیت­های بالادستی و پایین­دستی خود ایجاد کند. شرکت آرامکو قصد دارد که روزانه بین 2 تا 3 میلیون بشکه نفت پالایش کند تا گامی در جهت رسیدن به هدف خود که تامین یک سوم از تقاضای جهان تا سال 2030 است را عملی سازد.

سال گذشته غول نفتی دولتی آرامکو و سابیک قراردادی را برای ساخت یک مجتمع ۲۰ میلیارد دلاری برای تبدیل نفت به مواد شیمیایی امضا کردند. این پروژه بزرگ‌ترین تاسیسات تبدیل نفت به مواد شیمیایی در جهان و نخستین تاسیسات از این نوع در عربستان سعودی است. این مجتمع روزانه حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت سبک را برای تولید سالانه ۹ میلیون تن مواد شیمیایی مصرف خواهد کرد. همچنین در این مجتمع روزانه ۲۰۰ هزار بشکه دیزل برای استفاده‌ داخلی، تولید خواهد شد. علاوه بر آن، مجتمع جدید ۳۰ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد و ۱.۵ درصد به تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی تا سال ۲۰۳۰ اضافه می‌کند.

شرکت آرامکو اصلی­ترین دارایی پادشاهی سعودی است و سران آن به هیچ­وجه تمایل ندارند که اطلاعات این شرکت در دسترس عموم قرار بگیرد. عرضه عمومی سهام آرامکو این شرکت را مجبور می­کرد که درباره اطلاعات مالی خود شفاف­سازی کند. این درحالی است که با تامین مالی از طریق خرید سابیک، دیگر نیازی به شفافیت نیست و بدین ترتیب مقامات سعودی به آنچه که خواستارش بودند دست یافتند، یعنی عدم افشای اطلاعات.

گردآورنده : عرفان درودگر

مطالب بیشتر