توافق جدید آمریکا و چین

به گفته استیون منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده، این کشور و چین بر سر ایجاد سازوکاری برای نظارت بر هرگونه معاملات تجاری بین این دو کشور، از جمله تشکیل «ادارات اجرایی» به توافق رسیدند. وی همچنین اضافه کرد که کماکان مسائل مهمی بین دو کشور وجود داشته که باید مورد بررسی قرارگیرند.

منوچین درباره برداشتن تعرفه­های گمرکی اعمال شده بر کالاهای چینی به ارزش 250 میلیارد دلار صحبتی نکرد. منوچین ضمن امتناع از تعیین بازه زمانی مشخص برای مذاکرات، اعلام کرد که ترامپ خواستار رسیدن به «توافق درست» است.

ایالات متحده خواستار ایجاد اصلاحات عمده از سوی دولت چین در راستای محدودسازی سرقت مالکیت معنوی شرکت های آمریکایی و انتقال تکنولوژی از شرکت های آمریکایی به چین است.

ایالات متحده همچنین خواستار کاهش یارانه های صنعتی از سوی دولت پکن، گشودن هر چه بیشتر بازارهای چین به روی شرکت های آمریکایی، و همچنین افزایش چشم گیر واردات محصولات کشاورزی، انرژی و تولیدی چین از آمریکا می باشد.

منوچین درباره این که آیا این ساختار اجرائی به ایالات متحده این اجازه را می دهد که در صورت تخلف چین از تعهدات خود، در اقدامی متقابل بتواند مجدداً تعرفه های گمرکی روی محصولات چینی را به صورت یک جانبه اعمال کند حرفی نزد.

مطالب بیشتر