بنزن کره جنوبی با ترم تحویل FOB به بالاترین قیمت خود در یک ساله اخیر با 695.33 دلار بر هر تن رسید. عمده خرید این کشور از چین و آمریکا انجام میشود. آخرین باری که قیمت بنزن بالا بود، در 5 نوامبر سال گذشته با 716 دلار بر هر تن بود. صادرات بنزن کره جنوبی بین ماههای ژانویه تا ژوئن سال جاری 1.43 میلیون تن بوده است که نسبت به سال گذشته با 1.28 میلیون تن افزایش یافته است. سطح ذخایر در شرق چین به پایینترین میزان خود با 187 هزار تن رسیده است. این ذخایر در 26 دسامبر سال 2018 حتی کمتر هم بود و رکورد 163900 تن را ثبت کرد. با کاهش واردات بنزن چین در سه ماهه دوم سال جاری، سطح ذخایر این کشور کاهش یافت. بر اساس آمارهای گمرک چین، این کشور در ماه مه 132 هزار تن بنزن وارد کرده است که نسبت به آوریل با 247872 تن کاهش یافته است. به نظر میرسد که عدد ثبت شده برای ژوئن 100 هزار تن باشد. با کمبود عرضه، شرکت ساینوپک، بزرگترین تولیدکننده بنزن چین، قیمت محصول تولیدی خود را به 5250 یوان بر هر تن افزایش داد. این دومین بار در هفته گذشته و چهارمین بار در ماه است که قیمتها افزایش مییابد. در هر مرتبه قیمتها 100 یوان بر تن افزایش یافت که نشاندهنده شرایط سخت عرضه در بازار شرق چین است. | افزایش تولید LPG استرالیا در ماه مه | انفجار خط لوله انتقال نفت از کرکوک به ترکیه | بلوکه شدن پول نورداستریم برای تضمین تعهدات گازپروم | انواع قراردادهای نفتی | توافق تجاری میتواند قیمت نفت را به 75 دلار برساند | عرضه 2 میلیون بشکه نفت خام سنگین در بورس انرژی | Iran Threatens Seizure of UK Oil Tankers | مقایسه عملکرد پلی اتیلن و پلیپروپیلن چین | تنگه هرمز برای چه کسانی مهمتر است؟

رشدی ۱۸ درصدی حجم معاملات پتروشیمی

رشدی ۱۸ درصدی حجم معاملات محصولات پتروشیمی در سال ۹۷

معاملات هفتگی محصولات پلیمری در بورس کالا از ابتدای سال 97 جذابیت داشت و پس از اعلام دلار 4200 تومانی در اردیبهشت این جذابیت افزایش یافت و حجم تقاضا تقویت شد. این روند تا پایان تابستان ادامه یافت و با نرخ پایه دلار نیمایی بازار با تغییر فاز مواجه شد.

نخستین سیگنال بازار ناشی از کاهش معاملات بود که به عنوان عقب­نشینی تولید در پاییز تعبیر شد. چنین شرایطی در حالی به وجود آمد که هم بازار و هم تولیدکنندگان قیمت­های بالای محصولات نهایی و مواد اولیه را نپذیرفته بودند. با کاهش دلار نیمایی، به مرور شرایط رو به مساعد شدن رفت و بازار قیمت­های جدید را پذیرفت.

در نتیجه این موارد حجم معاملات در بورس کالا افزایش یافت، و هم توانست بازار داخلی را در حد مناسبی تامین کند و هم در بازارهای همسایه همچون عراق با رقبای قدرتمندی همچون ترکیه و اردن به رقابت پرداخته و موفقیت­هایی قابل توجهی را بدست آورد.

در اوایل اسفند 97، حجم معاملات هفتگی در تاریخ بورس کالا برای دو هفته پیاپی توانست به رکورد قابل توجهی برسد و بیش از 90 هزار تن معامله هفتگی را در خود ثبت کند.

بررسی روند بازار حاکی از آن است که باید درباره حجم معاملات در هفته جاری نیز خوشبین بود.

هرچند تحریم­های آمریکا علیه ایران سبب رشد قیمت دلار و افزایش جذابیت صادرات شده است، ولی همزمانی این موضوع با سختگیری­های دولت مبنی بر بازگشت ارز حاصل از صادرات باعث شده است که این جذابیت تا حد زیادی خنثی شود.

علاوه بر تولیدات پیشین، چند واحد پتروشیمی جدید نیز وارد فاز تولید شده­اند که باعث رونق چشم­انداز تولید ایران می­شوند.

بررسی­ها نشان می­دهد که واحدهای تولیدی بیشتری به سمت تولید محصولات متنوعی از پلیمرها در حال حرکت هستند. این امر سبب می­شود تا نسبت به عرضه گسترده مواد اولیه پلیمری در بورس کالا و کاهش رقابت برای خرید امیدوار شد.

گردآورنده : عرفان درودگر

مطالب بیشتر