روسیه به دنبال خروج از توافق اوپک

در ماه­های اخیر ثابت شده است که روسیه همواره از اقدامات اوپک حمایت کرده است. این موضوع را به راحتی می­توان در مشارکت این کشور با طرح کاهش تولید اوپک مشاهده کرد. اما مقامات روسی شرایط کنونی را برای افزایش تولید نفت مناسب می­دانند و احتمال می­رود که پس از پایان یافتن رسمی مدت توافق آن­ها تولید خود را افزایش دهند.

کریل دیمیتریوف، رئیس صندوق سرمایه­گذاری مستقیم روسیه، که همواره از طرح کاهش تولید اوپک حمایت کرده است در آخرین اظهارات خود گفت که این احتمال وجود دارد که در کشورهای اوپک در ماه ژوئن تصمیم بر توقف طرح کاهش عرضه و سپس افزایش تولید بگیرند.

البته این تصمیم به معنای پایان کامل توافق نیست. بلکه تنها راهی برای ادامه همکاری اعضای این کارتل نفتی در راستای ایجاد تعادل در بازار خواهد بود.

قبلا تیز شرکت­های نفتی روسیه از عدم تمایل خود برای شرایط در این طرح را اعلام کرده بودند. در صدر مخالفان این طرح ایگور سچین، مدیرعامل شرکت نفتی دولتی روس­نفت است که تلاش می­کند تا تولید مجددا افزایش یابد.

این موضوعات در حالی مطرح می­شود که عربستان سعودی سعی دارد تا با متقاعد کردن سایر کشورها برای پایبند بودن به طرح کاهش تولید بتواند قیمت نفت را در مدت زمان بیشتری بالای 70 دلار نگه دارد.

مطالب بیشتر