موافقت گازپروم با ازسرگیری واردات گاز از ترکمنستان

شرکت روسی گازپروم با انجام مجدد واردات گاز طبیعی از ترکمنستان موافقت کرد.

تا سال 2016 روسیه از ترکمنستان گاز وارد می­کرد ولی از آن پس اعلام کرد که چون این کار اقتصادی نیست آن را متوقف خواهد کرد. بنابراین ترکمنستان بازار مهمی را از دست داد. حال شرکت گازپروم شوویز که زیرمجموعه بخش بازرگانی گازپروم است موافقت خود را با قرارداد جدید خرید گاز ترکمنستان اعلام کرده است.

طبق این قرارداد، قرار است حداکثر ۱.۱۵۵ میلیارد متر مکعب گاز تا ژوئن سال ۲۰۱۹ از ترکمنستان خریداری شود. مدت این قرارداد ۱۰ هفته‌ای کوتاه است اما محاسبات پلاتس نشان می‌دهد اگر این قرارداد تمدید شود، حجم خرید سالانه بر مبنای قرارداد فعلی به ۶ میلیارد متر مکعب خواهد رسید.

برقراری مجدد واردات گاز از ترکمنستان می­تواند ناشی از تمایل گازپروم برای تکمیل تولید خود همزمان با افزایش صادرات به اروپا باشد. همچنین این عمل ممکن است تلاشی از جانب روسیه باشد تا از طرح خط لوله ترانس کاسپین که گاز ترکمنستان را از طریق کریدور جنوبی به اروپا می­رساند جلوگیری کند.

علاوه بر آن، ترکمنستان که بازار مهم روسیه را از دست داده است، در سبد وارداتی ایران نیز جایگاهی ندارد و تنها مشتری گاز این کشور چین است. همین امر سبب شده بود تا قدرت چانه­زنی چین در معاملات گازی با ترکمنستان افزایش یابد. 

روابط میان ترکمن گاز و گازپروم در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ که دو شرکت بر سر پرداخت پول و حجم تأمین گاز اختلاف پیدا کردند، تیره شد. بر اساس گزارش پلاتس، گازپروم این اختلاف را در ژوئن سال ۲۰۱۵ در دادگاه داوری استکهلم مطرح کرد اما سال بعد اعلام کرد این پرونده متوقف شده است تا یک راه کار دو جانبه قابل قبول برای همکاری بیشتر در خارج از چارچوب داوری پیدا شود.

مطالب بیشتر