بنزن کره جنوبی با ترم تحویل FOB به بالاترین قیمت خود در یک ساله اخیر با 695.33 دلار بر هر تن رسید. عمده خرید این کشور از چین و آمریکا انجام میشود. آخرین باری که قیمت بنزن بالا بود، در 5 نوامبر سال گذشته با 716 دلار بر هر تن بود. صادرات بنزن کره جنوبی بین ماههای ژانویه تا ژوئن سال جاری 1.43 میلیون تن بوده است که نسبت به سال گذشته با 1.28 میلیون تن افزایش یافته است. سطح ذخایر در شرق چین به پایینترین میزان خود با 187 هزار تن رسیده است. این ذخایر در 26 دسامبر سال 2018 حتی کمتر هم بود و رکورد 163900 تن را ثبت کرد. با کاهش واردات بنزن چین در سه ماهه دوم سال جاری، سطح ذخایر این کشور کاهش یافت. بر اساس آمارهای گمرک چین، این کشور در ماه مه 132 هزار تن بنزن وارد کرده است که نسبت به آوریل با 247872 تن کاهش یافته است. به نظر میرسد که عدد ثبت شده برای ژوئن 100 هزار تن باشد. با کمبود عرضه، شرکت ساینوپک، بزرگترین تولیدکننده بنزن چین، قیمت محصول تولیدی خود را به 5250 یوان بر هر تن افزایش داد. این دومین بار در هفته گذشته و چهارمین بار در ماه است که قیمتها افزایش مییابد. در هر مرتبه قیمتها 100 یوان بر تن افزایش یافت که نشاندهنده شرایط سخت عرضه در بازار شرق چین است. | افزایش تولید LPG استرالیا در ماه مه | انفجار خط لوله انتقال نفت از کرکوک به ترکیه | بلوکه شدن پول نورداستریم برای تضمین تعهدات گازپروم | انواع قراردادهای نفتی | توافق تجاری میتواند قیمت نفت را به 75 دلار برساند | عرضه 2 میلیون بشکه نفت خام سنگین در بورس انرژی | Iran Threatens Seizure of UK Oil Tankers | مقایسه عملکرد پلی اتیلن و پلیپروپیلن چین | تنگه هرمز برای چه کسانی مهمتر است؟

پایان توافق کاهش تولید اوپک در سال جاری

شرکت گازپروم نفت، بازوی نفتی غول دولتی گازپروم، انتظار دارد که توافق کاهش تولید میان اوپک و متحدانش در میانه سال جاری پایان یابد.

وادیم یاکولوف، مدیرعامل گازپروم نفت، اظهار کرد که اتحاد میان این کشورها همچنان باید پابرجا بماند. به گفته وی سطح تولید نفت در این کشورها در سال جاری 1.5 درصد نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش که در راس آن­ها روسیه قرار دارد، سال گذشته با یکدیگر توافق کردند که تولید خود را از تاریخ 1 ژانویه به مدت شش ماه 1.2 میلیون بشکه نفت در روز کاهش دهند تا بتوانند قیمت­های را تعدیل کرده و بازار را به تعادل برسانند.

این کشورها در ماه ژوئن در وین دور هم جمع خواهند شد تا درباره آینده توافق تصمیم­گیری کنند. مقامات روسی از قبل درباره پایان یافتن توافق کاهش تولید در ماه ژوئن سیگنال­هایی را ارائه کرده بودند.

شرکت­های روسی در حال حاضر سرمایه­گذاری­های خود را با فرض نفت 50 دلاری انجام می­دهند.

گردآورنده : عرفان درودگر ( تحلیلگر انرژی ) 

 

مطالب بیشتر