آیا رویکرد نامناسب بازار چین، تغییر پلی پروپیلن ها را محدود می کند؟

علی‌رغم اینکه رویکرد به بازار در چین با ضعف روبه‌رو شده است قیمت‌های پلی پروپیلن و پلی اتیلن در بازار داخلی اندونزی همچنان روند ثابت تا افزایشی دارند.

 معامله‌کنندگان قوت نسبی در بازارهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن اندونزی را به پیشبینی‌های مبنی بر بروز بر محدودیت در عرضه به دلیل تعمیرات و تعطیلی‌های آتی نسبت می‌دهند.

تعطیلی واحدهای تولیدی شرکت Chandra Asri به مدت یک ماه

انتظار می‌رود تعمیرات در واحدهای تولیدی این تولیدکننده‌ی اندونزیایی از اواخر ماه جولای آغاز شود و این تعمیرات حدوداً یک ماه به طول انجامد.

یکی از منابع ما گزارش کرده این شرکت همچنین برنامه دارد همراه با تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده فرایند رفع گلوگاه یا برطرف کردن معضلات تولیدی را در واحدهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن خود انجام دهد.

افزایش در بازارهای داخلی پلی اتیلن سنگین گرید فیلم، ثبات در بازار پلی اتیلن

قیمت‌های پلی اتیلن در بازار داخلی تا اینجای هفته عمدتاً بدون تغییر بوده‌اند.  از زمان شروع سیر صعودی در اواخر ماه ژوئن تاکنون متوسط هفتگی قیمت‌های پلی اتیلن سنگین گرید فیلم (FD اندونزی) در کل 32 دلار در هر تن افزایش داشته است. با وجود این، قیمت‌های پلی اتیلن سبک خطی تغییر چندانی نداشته‌اند. 

همچنین تأثیر مثبتی از جانب تولیدکننده‌ای داخلی ایجاد شد که در آغاز هفته‌ی جاری قیمت‌های خود برای محصولات پلی اتیلن را ثابت نگه داشت. این تولیدکننده قیمت‌های پلی اتیلن خود را از اوایل ماه جولای تاکنون ثابت نگه داشته است. 

نمایش عملکرد بهتر از جانب بازار پلی پروپیلن

این تولیدکننده در آغاز هفته‌ی جاری قیمت‌های خود برای پلی پروپیلن را ثابت نگه داشت.  این تولیدکننده پس از افزایش قیمت‌های پلی پروپیلن هموپلیمر و پروپیلن کوپلیمر رندوم در هفته‌ی دوم ماه جولای، قیمت‌های پلی پروپیلن خود را در دو هفته‌ی اخیر ثابت نگه داشته است. 

در بازار داخلی، قیمت‌های پلی پروپیلن پس از آنکه از اواسط ماه ژوئن به‌طور متوسط 45 دلار در هر تن رشد داشته بودند، این هفته عمدتاً بدون تغییر باقی ماندند. معامله‌کنندگان ادعا می‌کنند تقاضا از جانب تولیدکنندگان محصولات نهایی همچون بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر و کیسه‌های منسوج مصرفی برای مقاصد کشاورزی‌محور بهبود در حال بهبود است.

منبعی از جانب یک شرکت تجاری ادعا می‌کند عرضه‌ی داخلی و وارداتی محدود شده است و این مسئله قیمت‌های وارداتی را افزایش داده است. گزارش شده است تولیدکننده‌ای از ویتنام قیمت‌های خود را 50 تا 60 دلار در هر تن (CIF) افزایش داده است.

تولیدکننده‌ای در جنوب شرق آسیا قیمت‌های ماه آگوست را بدون تغییر اعلام کرد

تاجری گزارش داد تولیدکننده‌ی بزرگی از جنوب‌شرق آسیا قیمت‌های پلی پروپیلن و پلی اتیلن ماه آگوست خود برای اندونزی را دیروز بدون تغییر و با افزایش‌هایی در مقایسه با ماه جولای اعلام کرد. 

این تولیدکننده قیمت‌های خود برای هموپلیمر پلی پروپیلن گرید نخ (yarn)، گرید تزریقی، گرید فیلم و گرید فیبر را 40 دلار در هر تن و پروپیلن کوپلیمر دسته‌ای گرید تزریقی را 30 دلار در هر تن افزایش داده است. قیمت‌های جدید آن‌ها برای پلی اتیلن و دیگر محصولات پلی پروپیلن نسبت به ماه جولای تغییری نداشته است.

بازار چین ممکن است باعث محدودیت افزایش‌ها بشود

اما سرایت رویکرد نامناسب به بازار از چین ممکن است باعث محدودیت افزایش‌های مجدد برای پلی پروپیلن شود.

بازار داخلی پلی پروپیلن چین با کاهش قیمت مواجه شده است آن هم به دلیل افت قیمت‌های پلی پروپیلن در بازار معاملات آتی بورس کالای دالیان، که از 15 تا 19 ماه جولای حدود 1/5 درصد تضعیف شده، کاهش قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی و افزایش عرضه‌ی پلی اولفین در بازار داخلی.

قرار است واحدهای تولید پلی پروپیلن جدیدی در نیمه‌ی دوم سال جاری افتتاح شود و به‌تبع با افزودن بر میزان عرضه باعث افزایش فشار بر قیمت‌های بازار بشود.

به همین صورت درخصوص پلی اتیلن، روند افزایشی ممکن است به علت ناپایدار بودن قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی و نیز مکفی بودن مقادیر عرضه از آمریکا، با محدودیت روبه‌رو شود. پلی اتیلن سبک خطی به دلیل تحمل فشار سنگین‌تر از بازارهای پلی پروپیلن و پلی اتیلن سنگین تاکنون نتوانسته افزایشی داشته باشد. 

با افزایش ارزش ارز داخلی در این کشور، ممکن است محصولات وارداتی از این هم ارزان‌تر بشوند؛ منبعی از جانب یک شرکت تجاری گزارش داد که ممکن است قیمت‌های پلی اتیلن به دلار افزایش یابند اما به نرخ ارز داخلی تغییری پیدا نکنند

مطالب بیشتر: