بنزن کره جنوبی با ترم تحویل FOB به بالاترین قیمت خود در یک ساله اخیر با 695.33 دلار بر هر تن رسید. عمده خرید این کشور از چین و آمریکا انجام میشود. آخرین باری که قیمت بنزن بالا بود، در 5 نوامبر سال گذشته با 716 دلار بر هر تن بود. صادرات بنزن کره جنوبی بین ماههای ژانویه تا ژوئن سال جاری 1.43 میلیون تن بوده است که نسبت به سال گذشته با 1.28 میلیون تن افزایش یافته است. سطح ذخایر در شرق چین به پایینترین میزان خود با 187 هزار تن رسیده است. این ذخایر در 26 دسامبر سال 2018 حتی کمتر هم بود و رکورد 163900 تن را ثبت کرد. با کاهش واردات بنزن چین در سه ماهه دوم سال جاری، سطح ذخایر این کشور کاهش یافت. بر اساس آمارهای گمرک چین، این کشور در ماه مه 132 هزار تن بنزن وارد کرده است که نسبت به آوریل با 247872 تن کاهش یافته است. به نظر میرسد که عدد ثبت شده برای ژوئن 100 هزار تن باشد. با کمبود عرضه، شرکت ساینوپک، بزرگترین تولیدکننده بنزن چین، قیمت محصول تولیدی خود را به 5250 یوان بر هر تن افزایش داد. این دومین بار در هفته گذشته و چهارمین بار در ماه است که قیمتها افزایش مییابد. در هر مرتبه قیمتها 100 یوان بر تن افزایش یافت که نشاندهنده شرایط سخت عرضه در بازار شرق چین است. | افزایش تولید LPG استرالیا در ماه مه | انفجار خط لوله انتقال نفت از کرکوک به ترکیه | بلوکه شدن پول نورداستریم برای تضمین تعهدات گازپروم | انواع قراردادهای نفتی | توافق تجاری میتواند قیمت نفت را به 75 دلار برساند | عرضه 2 میلیون بشکه نفت خام سنگین در بورس انرژی | Iran Threatens Seizure of UK Oil Tankers | مقایسه عملکرد پلی اتیلن و پلیپروپیلن چین | تنگه هرمز برای چه کسانی مهمتر است؟

ترکیه به دنبال جایگزینی عراق با ایران

درحالیکه آمریکا درصدد فشار بیشتر بر ایران است، ترکیه به دنبال راه هایی برای خرید نفت بیشتر از عراق است.

ترکیه در حال بررسی واردات نفت از بندر بصره است و ممکن است سعی کند نفت بیشتری از طریق دو خط لوله ی موجود به جیحان در کرانه مدیترانه ترکیه، منتقل کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش از این تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم کرده و گفته بود این تحریم ها توازن در جهان را به هم می زند و نقض حقوق بین المللی است. پس از لغو معافیت ها از تحریم های ایران، ترکیه این اقدام ایالات متحده را نیز مورد انتقاد قرار داد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه ۲۸ اوریل برای یک سفر دو روزه به عراق رفت. او روز یکشنبه با مسئولان عراقی در بغداد و بصره دیدار کرد و امروز دوشنبه نیز با مسئولان اقلیم خودمختار کردستان در اربیل ملاقات کرد.

سخنگوی پالایشگاه ترکیه ای «توپراش» در دسترس نبود تا درباره خبر انتقال نفت از عراق به ترکیه اظهارنظر کند. هفته گذشته این شرکت نفت و گاز ترکیه هرگونه اظهارنظر درباره این که چگونه این کشور کاهش واردات نفت از ایران را جبران می کند را رد کرد.

وزیر خارجه ترکیه روز یکشنبه پس از دیدار با اسعد العیدانی، فرماندار بصره در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که ترکیه «یک راه تجاری» با بزرگترین مرکز نفتی عراق ایجاد خواهد کرد.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره سوریه و تحریم نفتی ایران تلفنی گفت‌وگو کردند. دفتر ریاست جمهوری ترکیه درباره جزئیات این گفت‌وگو سکوت کرده است.

شنبه ۲۶ آوریل حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفته بود آنکارا در حال تلاش برای قانع‌ کردن آمریکا جهت اخذ مجوز واردات نفت از ایران است.

بر اساس گزارش دفتر ریاست جمهوری ترکیه طرفین توافق کردند که حجم مبادلات تجاری ترکیه و آمریکا به ۷۵ میلیارد دلار در سال ارتقا یابد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا دوشنبه ۲۹ آوریل در واشنگتن اطمینان داد که نفت کافی در بازار وجود دارد. به گفته پمپئو ایالات متحده نیز آمادگی دارد کمبود نفت در بازار را جبران کند.

او گفت: «ما با عرضه‌کنندگان جایگزین نفت، از جمله با عرضه‌کنندگان جایگزین برای کشورهایی که برایشان معافیت صادر نشده، همکاری می‌کنیم. اینجا در ایالات متحده ما به اندازه دیگر کشورها نفت خام تولید می‌کنیم. معتقدیم و اطمینان داریم که عرضه نفت در بازار به مقدار کافی خواهد بود.»

با این حال ترکیه خرید نفت از هم‌پیمان‌های آمریکا که با حکومت ایران مخالفند را رد می‌کند، از جمله به‌دلیل تنش‌های ایجادشده در ارتباط با قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رخ داد.

آنکارا هفته گذشته همچنین اعلام کرد که به‌دنبال مکانیسم‌هایی با ایران می‌گردد تا مانع از تحریم‌های آمریکا علیه تهران شود.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌تواند بر اقتصاد ترکیه نیز تأثیر منفی بگذارد. این کشور سال گذشته با افزایش قیمت نفت با پایین‌ترین رکود اقتصادی خود در ۱۰ سال گذشته مواجه شد. چشم‌انداز گران‌تر شدن نفت و یا خطر رویارویی با ایالات متحده برای ارزش پول ترکیه که هفته‌ها پایین ماند خوب نیست.

مطالب بیشتر: