ترکیه به دنبال جایگزینی عراق با ایران

درحالیکه آمریکا درصدد فشار بیشتر بر ایران است، ترکیه به دنبال راه هایی برای خرید نفت بیشتر از عراق است.

ترکیه در حال بررسی واردات نفت از بندر بصره است و ممکن است سعی کند نفت بیشتری از طریق دو خط لوله ی موجود به جیحان در کرانه مدیترانه ترکیه، منتقل کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیش از این تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم کرده و گفته بود این تحریم ها توازن در جهان را به هم می زند و نقض حقوق بین المللی است. پس از لغو معافیت ها از تحریم های ایران، ترکیه این اقدام ایالات متحده را نیز مورد انتقاد قرار داد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه ۲۸ اوریل برای یک سفر دو روزه به عراق رفت. او روز یکشنبه با مسئولان عراقی در بغداد و بصره دیدار کرد و امروز دوشنبه نیز با مسئولان اقلیم خودمختار کردستان در اربیل ملاقات کرد.

سخنگوی پالایشگاه ترکیه ای «توپراش» در دسترس نبود تا درباره خبر انتقال نفت از عراق به ترکیه اظهارنظر کند. هفته گذشته این شرکت نفت و گاز ترکیه هرگونه اظهارنظر درباره این که چگونه این کشور کاهش واردات نفت از ایران را جبران می کند را رد کرد.

وزیر خارجه ترکیه روز یکشنبه پس از دیدار با اسعد العیدانی، فرماندار بصره در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که ترکیه «یک راه تجاری» با بزرگترین مرکز نفتی عراق ایجاد خواهد کرد.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره سوریه و تحریم نفتی ایران تلفنی گفت‌وگو کردند. دفتر ریاست جمهوری ترکیه درباره جزئیات این گفت‌وگو سکوت کرده است.

شنبه ۲۶ آوریل حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفته بود آنکارا در حال تلاش برای قانع‌ کردن آمریکا جهت اخذ مجوز واردات نفت از ایران است.

بر اساس گزارش دفتر ریاست جمهوری ترکیه طرفین توافق کردند که حجم مبادلات تجاری ترکیه و آمریکا به ۷۵ میلیارد دلار در سال ارتقا یابد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا دوشنبه ۲۹ آوریل در واشنگتن اطمینان داد که نفت کافی در بازار وجود دارد. به گفته پمپئو ایالات متحده نیز آمادگی دارد کمبود نفت در بازار را جبران کند.

او گفت: «ما با عرضه‌کنندگان جایگزین نفت، از جمله با عرضه‌کنندگان جایگزین برای کشورهایی که برایشان معافیت صادر نشده، همکاری می‌کنیم. اینجا در ایالات متحده ما به اندازه دیگر کشورها نفت خام تولید می‌کنیم. معتقدیم و اطمینان داریم که عرضه نفت در بازار به مقدار کافی خواهد بود.»

با این حال ترکیه خرید نفت از هم‌پیمان‌های آمریکا که با حکومت ایران مخالفند را رد می‌کند، از جمله به‌دلیل تنش‌های ایجادشده در ارتباط با قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رخ داد.

آنکارا هفته گذشته همچنین اعلام کرد که به‌دنبال مکانیسم‌هایی با ایران می‌گردد تا مانع از تحریم‌های آمریکا علیه تهران شود.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌تواند بر اقتصاد ترکیه نیز تأثیر منفی بگذارد. این کشور سال گذشته با افزایش قیمت نفت با پایین‌ترین رکود اقتصادی خود در ۱۰ سال گذشته مواجه شد. چشم‌انداز گران‌تر شدن نفت و یا خطر رویارویی با ایالات متحده برای ارزش پول ترکیه که هفته‌ها پایین ماند خوب نیست.

مطالب بیشتر: