سخنان مدیر عامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره تحریم ها

اگر روی صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی سرمایه گذاری می‌کردیم، آمریکا نمی‌توانست برای ما خط و نشان بکشد.

غلامحسین بیات مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی: از ۱۰۰ سال گذشته که نفت ایران کشف شده تاکنون نحوه فروش نفت خام هیچ تغییری نکرده و لازم است که تغییراتی در زمینه فروش و مصرف این طلای سیاه انجام شود. صادرات نفت خام که در شرایط غیرتحریمی به طور میانگین روزانه حدود ۲/۲ میلیون بشکه در روز بود به منظور تأمین نیازهای ارزی انجام می‌شود.  اگر از ۱۰ سال گذشته به فکر توسعه صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی در کشور بودیم اکنون به نتیجه رسیده بود و مانند بنزین که پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران را خودکفا کرد آمریکا نمی‌توانست برای صادرات نفت ایران خط و نشان بکشد.

این‌که در مورد کارهایی که در گذشته انجام نشده صحبت کنیم درست نیست و باید به فکر آینده بود.  به عقیده من از همین امروز باید تصمیم به توسعه صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی بگیریم که بین ۵ تا ۱۰ سال دیگر از این طریق کل درآمدهای ارزی‌مان را تأمین کنیم.

از سوی دیگر باید کالاهایی که مشابه داخلی دارند را وارد نکنیم تا هزینه‌های ارزی کاهش یابد. اکنون بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز نیاز پالایشگاه‌های داخلی است و اگر ستاره خلیج فارس و پالایشگاه‌های دیگر نبودند سالانه باید ۵ میلیارد دلار تنها برای واردات بنزین کنار می‌گذاشتیم که واحد بنزین سازی این پالایشگاه ما را از این هزینه ارزی معاف کرد.

مطالب بیشتر