بنزن کره جنوبی با ترم تحویل FOB به بالاترین قیمت خود در یک ساله اخیر با 695.33 دلار بر هر تن رسید. عمده خرید این کشور از چین و آمریکا انجام میشود. آخرین باری که قیمت بنزن بالا بود، در 5 نوامبر سال گذشته با 716 دلار بر هر تن بود. صادرات بنزن کره جنوبی بین ماههای ژانویه تا ژوئن سال جاری 1.43 میلیون تن بوده است که نسبت به سال گذشته با 1.28 میلیون تن افزایش یافته است. سطح ذخایر در شرق چین به پایینترین میزان خود با 187 هزار تن رسیده است. این ذخایر در 26 دسامبر سال 2018 حتی کمتر هم بود و رکورد 163900 تن را ثبت کرد. با کاهش واردات بنزن چین در سه ماهه دوم سال جاری، سطح ذخایر این کشور کاهش یافت. بر اساس آمارهای گمرک چین، این کشور در ماه مه 132 هزار تن بنزن وارد کرده است که نسبت به آوریل با 247872 تن کاهش یافته است. به نظر میرسد که عدد ثبت شده برای ژوئن 100 هزار تن باشد. با کمبود عرضه، شرکت ساینوپک، بزرگترین تولیدکننده بنزن چین، قیمت محصول تولیدی خود را به 5250 یوان بر هر تن افزایش داد. این دومین بار در هفته گذشته و چهارمین بار در ماه است که قیمتها افزایش مییابد. در هر مرتبه قیمتها 100 یوان بر تن افزایش یافت که نشاندهنده شرایط سخت عرضه در بازار شرق چین است. | افزایش تولید LPG استرالیا در ماه مه | انفجار خط لوله انتقال نفت از کرکوک به ترکیه | بلوکه شدن پول نورداستریم برای تضمین تعهدات گازپروم | انواع قراردادهای نفتی | توافق تجاری میتواند قیمت نفت را به 75 دلار برساند | عرضه 2 میلیون بشکه نفت خام سنگین در بورس انرژی | Iran Threatens Seizure of UK Oil Tankers | مقایسه عملکرد پلی اتیلن و پلیپروپیلن چین | تنگه هرمز برای چه کسانی مهمتر است؟

صفر کردن صادرات نفت ایران باعث بالا رفتن قیمت بنزین در آمریکا خواهد شد

دونالد ترامپ ماههاست به سایر کشورها هشدار می دهد که باید بین تجارت با ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند. حالا ترامپ نشان میدهد چقدر در مورد لغو معافیت ها از تحریم های نفتی ایران جدی است.

اقدام ترامپ آمریکا را در تقابل با خریداران نفت ایران قرار داد که از جهاتی مختلف برای آمریکا اهمیت دارند . از چین گرفته تا کره جنوبی هند و ترکیه.

سوال اصلی برای تاجران نفت و تحلیل‌گران سیاسی این است که آمریکا تا چه حد می خواهد این روابط را با فلج کردن اقتصاد ایران آزمایش کند.

اسکات مادل، مدیر گروه راپیدان انرژی گفت: وقتی قیمت نفت در سطح فعلی است، دولت آمریکا می تواند به ایران سخت بگیرد ولی وقتی قیمت نفت به سمت ۷۵ دلار پیش می رود، باید کمی در مقابل اجرای تحریم‌ها انعطاف پذیر باشد.

اقتصادهای چین و آمریکا به هم وابسته‌اند. کره‌جنوبی یک متحد کلیدی برای آمریکا است . هند یک متحد در حال رشد است و نشانه هایی از کند شدن روند نزدیکی ترکیه به روسیه وجود دارد.

هدف صفر کردن صادرات ایران باعث قیمت بالاتر بنزین در آمریکا در آغاز کمپین انتخاباتی ترامپ می شود و امید او را برای امضای یک قرارداد تجاری با زی جینپینگ ناامید می‌کند و روابط با کره جنوبی را به خطر می‌اندازد . آمریکا به دنبال یک قرارداد خلع سلاح هسته‌ای با کره شمالی هم هست.

برخی کشورها یک سال پس از بیرون رفتن ترامپ از قرارداد برجام هنوز وابسته به نفت ایران هستند. انتظار می‌رفت برخی کشورها از جمله چین، هند و شاید ترکیه باز هم برای خرید نفت ایران معافیت بگیرند.

ولی پیام دولت آمریکا در این هفته واضح بود :« معافیتی در کار نیست، هر کشوری که تبعیت نکند تحریم می شود».

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: یا با آمریکا تجارت کنید یا نفت خام ایران را بخرید. هر دو را نمی‌توانید با هم داشته باشید.

ولی کشورهایی که معامله پایاپای با ایران دارند و پول نقد جابجا نمی کنند می توانند از این تحریم‌های تنبیهی آمریکا دوری کنند.

شرکت های بزرگ چین هنوز هم قرارداد های مشترکی با ایران دارند که طبق آنها ده‌ها هزار بشکه نفت ایران را دریافت می‌کنند.

تخمین می زنند ایران ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز از طریق معامله های پایاپای یا سایر قراردادهای بدون پول نقد، صادر کند. تحریم کردن این نوع معاملات سخت است.

مادل همچنین اعلام کرد : اگر ایران به صادرات نفت به چین یا هند ادامه دهد، آمریکا نمی‌تواند جلوی دریافت کالا توسط ایران را در معاملات پایاپای و جمع شدن پول نفت ایران را در بانک‌های خارجی بگیرد.

در هر صورت، مذاکرات تمام نشده است. کره جنوبی که به نوعی نفت فوق سبک ایران نیاز دارد، طی بیانیه‌ای در ۲۲ آوریل اعلام کرد هنوز در حال مذاکره با آمریکا در مورد تمدید معافیت هاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت دولت چین مخالف تحریم‌هاست و از آمریکا خواست به خواسته ها و نگرانی های چین احترام بگذارد و اقدامی در جهت زیرپاگذاشتن این خواسته ها انجام ندهد. شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن روز جمعه در واشنگتن حضور خواهد داشت تا در مورد خرید نفت ایران مذاکره کند.

 

 

مطالب بیشتر: