بنزن کره جنوبی با ترم تحویل FOB به بالاترین قیمت خود در یک ساله اخیر با 695.33 دلار بر هر تن رسید. عمده خرید این کشور از چین و آمریکا انجام میشود. آخرین باری که قیمت بنزن بالا بود، در 5 نوامبر سال گذشته با 716 دلار بر هر تن بود. صادرات بنزن کره جنوبی بین ماههای ژانویه تا ژوئن سال جاری 1.43 میلیون تن بوده است که نسبت به سال گذشته با 1.28 میلیون تن افزایش یافته است. سطح ذخایر در شرق چین به پایینترین میزان خود با 187 هزار تن رسیده است. این ذخایر در 26 دسامبر سال 2018 حتی کمتر هم بود و رکورد 163900 تن را ثبت کرد. با کاهش واردات بنزن چین در سه ماهه دوم سال جاری، سطح ذخایر این کشور کاهش یافت. بر اساس آمارهای گمرک چین، این کشور در ماه مه 132 هزار تن بنزن وارد کرده است که نسبت به آوریل با 247872 تن کاهش یافته است. به نظر میرسد که عدد ثبت شده برای ژوئن 100 هزار تن باشد. با کمبود عرضه، شرکت ساینوپک، بزرگترین تولیدکننده بنزن چین، قیمت محصول تولیدی خود را به 5250 یوان بر هر تن افزایش داد. این دومین بار در هفته گذشته و چهارمین بار در ماه است که قیمتها افزایش مییابد. در هر مرتبه قیمتها 100 یوان بر تن افزایش یافت که نشاندهنده شرایط سخت عرضه در بازار شرق چین است. | افزایش تولید LPG استرالیا در ماه مه | انفجار خط لوله انتقال نفت از کرکوک به ترکیه | بلوکه شدن پول نورداستریم برای تضمین تعهدات گازپروم | انواع قراردادهای نفتی | توافق تجاری میتواند قیمت نفت را به 75 دلار برساند | عرضه 2 میلیون بشکه نفت خام سنگین در بورس انرژی | Iran Threatens Seizure of UK Oil Tankers | مقایسه عملکرد پلی اتیلن و پلیپروپیلن چین | تنگه هرمز برای چه کسانی مهمتر است؟

عربستان و‌ امارات در بلند مدت نمی توانند خلا نفت ایران را پر کنند

عربستان و امارات به تنهایی قادر هستند در کوتاه‌مدت ۱.۵ برابر صادرات نفت ایران، افزایش تولید داشته باشند.

به نقل از منابع اگاه متوسط صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران طی ماه‌های گذشته ۱.۱ میلیون بشکه بوده، اما عربستان در کوتاه‌مدت قادر به افزایش یک میلیون بشکه و امارات نیز ۵۰۰ هزار بشکه به تولید خود است.

عراق نیز اعلام کرده است آماده افزایش ۲۵۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت است. آمریکا نیز تولید روزانه نفت را به بالای ۱۲ میلیون بشکه رسانده است.

این کشور سال گذشته روزانه دو میلیون بشکه صادرات نفت و محصولات نفتی داشت که نسبت به سال ۲۰۱۷ تقریبا دو برابر شده است. اوج‌گیری صادرات آمریکا در حالی است که تولید نفت آن در سال گذشته به طور متوسط حدود ۱.۲ میلیون بشکه کمتر از سطح کنونی بود.

آمریکا خود نفت نیز وارد می‌کند و در کل واردکننده خالص نفت خام است، اما از اواخر سال آینده میلادی پیش بینی می‌‌شود به صادرکننده خالص نفت تبدیل شود. در همین سال، تولید آمریکا به ۱۳.۴ میلیون بشکه اوج خواهد گرفت و این رشد در سال‌های پیش رو نیز ادامه خواهد داشت.

روسیه طی سال گذشته میلادی ۵۵۶ میلیون تن تولید نفت و میعانات گازی داشت و از ابتدای سال جاری میلادی تولید خود را به‌ خاطر توافق کاهش تولید نفت اوپک و کشورهای هم‌پیمان کاهش داده است.

اوپک و کشورهای هم‌پیمان متعهد شده‌اند در نیمه اول سال ۲۰۱۹ تولید روزانه خود را ۱.۲ میلیون بشکه کاهش دهند.

برای سال ۲۰۱۸ روسیه افزایش دو میلیون تنی (روزانه ۴۰ هزار بشکه) تولید را برنامه ریزی کرده است. بدین ترتیب در نیمه دوم سال انتظار می رود تولید این کشور از دو منبع افزایش داشته باشد: پایان توافق اوپک و کشورهای هم‌پیمان و به تبع آن توقف محدودیت تولید برای روسیه؛ همچنین رشد برنامه ریزی شده تولید نفت روسیه نسبت به سال ۲۰۱۸.

در همین حال روز سه‌شنبه در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی آمریکا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در صفحه توئیتر خود نوشت: «هیچ‌گاه فروش نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز نخواهد رسید. کف فروش نفت ایران را مناسبات دوجانبه تعیین می‌کند، نه بلوف‌های سیاسی ترامپ و پمپئو.»

این در حالی است که با استناد به بانک سرمایه‎گذاری «آر‌بی‌کا کاپیتال مارکت» نوشته است عدم تمدید معافیت‌های نفتی باعث خواهد شد تولید نفت ایران حدود ۹۰۰ هزار بشکه کاهش یابد.

همچنین گلدمن ساکس گزارش داد که توقف صادرات نفت تاثیر چندانی بر قیمت‌های نفت و بازار نخواهد داشت و نهایتا ۹۰۰ هزار بشکه از تولید ایران خواهد کاست، اما هم اکنون حدود دو میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت اضافی در جهان موجود است.

مطالب بیشتر: