مقایسه عملکرد پلی اتیلن و پلیپروپیلن چین

بازار پلیپروپیلن (PP) چین به دلیل راهاندازی واحدهایی جدید در نیمه دوم سال جاری میلادی تحت فشار قرار خواهد گرفت.

تعداد واحدهای PP که در نیمه دوم سال 2019 آغاز به کار خواهند کرد 70 درصد بیش از تعداد واحدهای تولیدکننده پلیتیلن (PE) است.

شکاف قیمت میان PP و PE به دلیل ایجاد این ظرفیتهای جدید باریکتر خواهد شد اما این روند به دلیل افزایش واردات PE کنترل میشود.

البته انتظار نمیرود که تمام واحدهای جدید تولید PP طبق زمانبندی شروع به کار کنند.

اختلاف میان قیمتهای نقطهای و آتی PP و PE پس از آنکه در سه ماهه نخست سال جاری کاهش یافت، در سه ماهه دوم مجددا زیاد شد.

رشد عرضه PP در پنج ماهه نخست سال 2019 کمتر از رشد PE بوده است که در نتیجه آن فاصله میان پلیاتیلن خطی با چگالی پایین (LLDPE) و PP افزایش یافت.

کل عرضه PE چین، شامل تولید داخلی و صادرات، در پنج ماهه نخست سال 2019 برابر با 14.46 میلیون تن بوده است که نسبت به سال گذشته 14.3 درصد رشد داشته است. میزان واردات این شرکت 18.3 و میزان تولید داخلی 10.8 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

کل عرضه PP این کشور، شامل تولید داخلی و واردات، در پنج ماهه ژانویه تا آوریل 10.56 میلیون تن بوده است که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته 3.2 درصد افزایش یافته است. تولید داخلی 2.3 و واردات 7.2 درصد در این بازه زمانی رشد کرده است.

پالایشگاههای Jiutai و Hengli تقریبا از ماه مه وارد فاز تولید شدهاند ولی این موضوع تاثیر چندانی بر بازارهای داخلی نداشته است.

تعداد واحدهای تولید PP چین که در بازه زمانی ژانویه تا مه به حالت اورهال درآمدهاند بیشتر از بازه مشابه در سال 2018 است. این موضوع عرضه PP را با چالشهایی مواجه کرده است.

با کاهش قیمت LLDPE از طرف کشورهایی همچون تایلند و عربستان سعودی، تولیدکنندگان این فراورده نگران افزایش واردات از این کشورها هستند. افزایش واردات با قیمت پایین بدون شک به تولیدکنندگان داخلی ضربه خواهد زد.

در 28 ژوئن (7تیر)، قیمت LLDPE چین با ترم تحویل CFR به بنادر اصلی این کشور 880-920 دلار بر هر تن بوده است.

در سال 2018، چین به ترتیب 46.1 و 19.7 درصد از نیاز PE و PP خود را وارد کرده است. همینطور میزان مصرف PP و PE چین در همان بازه زمانی به ترتیب 24287 و 30451 تن بوده است.

در نتیجه انتظار میرود تولید داخلی PE چین با سرعتی کمتر از سرعت تولید PP رشد کند و به دلیل ایجاد ظرفیتهای جدید در سراسر دنیا واردات PE افزایش یابد، در نتیجه کاهش قیمت PE را شاهد خواهیم بود.

https://www.icis.com/explore/resources/news/2019/07/08/10388418/china-pp-market-to-outperform-pe-in-h2-despite-more-new-capacities