معافیت خریداران نفت ایران تمدید نمی شود

روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد. این اقدام تبعاتی را برای بازارهای جهانی نفت به دنبال دارد.

بدین ترتیب قیمت نفت برنت امروز با افزایش بیش از 2.5 درصدی به 73.82 دلار بر هر بشکه رسید. این رقم از ماه نوامبر 2018 تاکنون بی­سابقه است.

این خبر در حالی منتشر شد که تولیدکنندگان دیگر همچون عربستان و امارات با افزایش تولید خود قصد دارند تا کمبود بازار را جبران کنند. همچنین در ماه مه، یعنی درست زمانی که معافیت­ها به پایان می­رسند، ایالات متحده 6 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک خود را به بازار عرضه خواهد کرد.

اگر این خبر به طور رسمی توسط ترامپ تایید شود، انتظار می­رود که صادرات نفت ایران به کمترین میزان خود برسد. علاوه بر آن، کاهش صادرات سبب خواهد شد که ایران که زمانی سردمدار اوپک محسوب می­شد به بازیگری حاشیه­ای در اوپک تبدیل شود. بدون شک ماه­های آینده برای صنعت نفت و اقتصاد ایران بسیار دشوارتر از گذشته خواهد بود.

با حضور ایران در بازار، کسری بازار حدود 700 هزار بشکه در روز است. با حذف ایران این عدد به 2 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این رقم نسبت به آنچه که درباره ظرفیت مازاد اوپک تخمین زده می­شود کمتر است. با توجه به آنچه که مقامات آمریکایی درباره قیمت نفت مد نظر دارند (نفت ارزان­تر)، و اینکه قیمت هم­اکنون بالای 73 دلار است، ریسک انجام این کار برای آمریکا به شدت بالا است و می­تواند سبب رشد شدید قیمت نفت شود.

 

گردآورنده : عرفان درودگر ( تحلیلگر انرژی ) 

 

مطالب بیشتر