نیاز کلمبیا به افزایش شدید واردات LNG

اگر کشور کلمبیا نتواند میزان ذخایر و تولید خود را افزایش دهد، بخاطر رشد مصرف داخلی این کشور مجبور خواهد شد که واردات LNG خود را بین سال­های 2021 تا 2023 به شدت افزایش دهد.

گاز طبیعی نقشی اساسی در حرکت به سمت انرژی پاک دارد. در کلمبیا متناسب با هر 1 تریلیون فوت مکعب گازی که مصرف می­شود، 0.7 تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز طبیعی اثبات شده وجود دارد. این موضوع سبب شده تا نگرانی درباره آینده گاز طبیعی این کشور شدت بگیرد.

شرکت­های کلمبیایی مشغول فعالیت­های اکتشافی بخصوص در مناطق فراساحلی هستند و در این راستا توجه ویژه­ای به ذخایر نامتعارف دارند.

اگر ذخایر جدیدی کشف نشوند، واردات کلمبیا در آینده دو برابر خواهد شد تا بتواند پاسخگوی تقاضای بخش خانگی باشد.

در حال حاضر صادرات LNG از آمریکا بیشترین مزیت رقابتی را نسبت به سایر گزینه­ها دارد، هم از نظر قیمت و هم اندازه محموله­ها.

به گفته شرینر پارکر، معاون شرکت ریستاد انرژی، تقریبا هیچ کشوری در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب وجود ندارد که به محموله­های LNG آمریکا به عنوان عرضه­کننده اصلی نگاه نکند.

کلمبیا قبلا از طریق تجهیزات گازی­سازی SPEC واقع در شهر Cartagena در شمال این کشور اقدام به واردات LNG کرده است.

طبق آخرین آمار منتشره توسط BP، کلمبیا در سال 2017 توانست تمام تقاضای داخلی گاز طبیعی خود را پوشش دهد. تقریبا 75 درصد از تولید این کشور توسط میادین Cusiana، Cupiagua و Chuchupa-Ballenas تولید می­شوند.

آژانس ملی هیدروکربونی (ANH) و وزارت معادن و انرژی کلمبیا بطور مشترک به دنبال جذب سرمایه خارجی در بخش­های اکتشافی ساحلی و فراساحلی و انجام عملیات فرکینگ در میادین نامتعارف هستند تا بتوانند ضریب ذخیره به مصرف (R/P) را افزایش دهند.

درحالیکه مصرف گاز طبیعی در کلمبیا در سال 2018 نسبت به سال 2017 افزایش 16 درصدی داشت، ولی میزان ذخایر اثبات شده گاز این کشور با افت 2.9 درصدی به 3.782 تریلیون فوت مکعب رسید. داده­های ANH حاکی از آن است که ذخایر گاز کلمبیا در طول شش سال اخیر روندی کاهشی داشده است.

میزان ضریب R/P این کشور در مجموع 16 درصد کاهش یافته و از 11.7 در سال 2017 به 9.8 در سال 2018 رسیده است. این عدد پایین­ترین رکورد ثبت شده از زمانی است که کلمبیا ثبت چنینی عددی را آغاز کرده است.

تخمین زده می­شود که ذخایر گاز طبیعی کلمبیا 20 تریلیون فوت مکعب باشد. از این مقدار 10 تریلیون ذخایر متعارف و 10 تریلیون ذخایر نامتعارف است.

 

گردآورنده : عرفان درودگر

مطالب بیشتر: