بنزن کره جنوبی با ترم تحویل FOB به بالاترین قیمت خود در یک ساله اخیر با 695.33 دلار بر هر تن رسید. عمده خرید این کشور از چین و آمریکا انجام میشود. آخرین باری که قیمت بنزن بالا بود، در 5 نوامبر سال گذشته با 716 دلار بر هر تن بود. صادرات بنزن کره جنوبی بین ماههای ژانویه تا ژوئن سال جاری 1.43 میلیون تن بوده است که نسبت به سال گذشته با 1.28 میلیون تن افزایش یافته است. سطح ذخایر در شرق چین به پایینترین میزان خود با 187 هزار تن رسیده است. این ذخایر در 26 دسامبر سال 2018 حتی کمتر هم بود و رکورد 163900 تن را ثبت کرد. با کاهش واردات بنزن چین در سه ماهه دوم سال جاری، سطح ذخایر این کشور کاهش یافت. بر اساس آمارهای گمرک چین، این کشور در ماه مه 132 هزار تن بنزن وارد کرده است که نسبت به آوریل با 247872 تن کاهش یافته است. به نظر میرسد که عدد ثبت شده برای ژوئن 100 هزار تن باشد. با کمبود عرضه، شرکت ساینوپک، بزرگترین تولیدکننده بنزن چین، قیمت محصول تولیدی خود را به 5250 یوان بر هر تن افزایش داد. این دومین بار در هفته گذشته و چهارمین بار در ماه است که قیمتها افزایش مییابد. در هر مرتبه قیمتها 100 یوان بر تن افزایش یافت که نشاندهنده شرایط سخت عرضه در بازار شرق چین است. | افزایش تولید LPG استرالیا در ماه مه | انفجار خط لوله انتقال نفت از کرکوک به ترکیه | بلوکه شدن پول نورداستریم برای تضمین تعهدات گازپروم | انواع قراردادهای نفتی | توافق تجاری میتواند قیمت نفت را به 75 دلار برساند | عرضه 2 میلیون بشکه نفت خام سنگین در بورس انرژی | Iran Threatens Seizure of UK Oil Tankers | مقایسه عملکرد پلی اتیلن و پلیپروپیلن چین | تنگه هرمز برای چه کسانی مهمتر است؟

هدف ترامپ تغییر رژیم در ایران نیست

ایران همچنان و به رغم تحریم های آمریکا به گروه حزب الله لبنان کمک های مالی و تسلیحاتی می رساند و به “حوثیان” یمن کمک های مالی و نظامی می کند و پشتیبان اصلی بشار اسد در جنگ داخلی سوریه است.

با وجود اعلام مقامات آمریکایی در ماه مارس سال جاری مبنی بر تاثیر مثبت تحریم های مربوط به بخش های بانکی، انرژی، حمل و نقل و هواپیمایی ایران، گروه “حزب الله” همچنان قدرتمندترین نیرو در لبنان است؛ حوثی ها در یمن به طور منظم به سربازان ائتلاف سعودی در مرز حمله می کنند و رژیم اسد در سوریه روز به روز قدرت خود را بیشتر تحکیم می کند.

پل پیلار افسر بازنشسته سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا که هم اکنون استاد دانشگاه “جورج تاون” است، در این رابطه معتقد است: ایران با تحریم های آمریکا در تنگنای مالی است، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که اثبات کند این تنگنا منجر به بازنگری ایران در سیاست خاورمیانه ای خود شده است.

ایران به جای تغییر سیاست، سیاست صبر و انتظار در پیش گرفته تا این توفان بگذرد. ایران منتظر نتایج انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است .

سیاست ایران در خاورمیانه بر اساس میزان پولی که در اختیار دارد تعیین نمی شود، بلکه بر اساس آنچه که حکومت ایران بر اساس منافع امنیتی خود تشخیص می دهد، تعیین می شود.

مطالب بیشتر