کاهش قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن آسیا در ماه آگوست

قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن در چین و جنوب‌شرق آسیا هفته‌ی گذشته و پس افزایش‌های یک‌ماهه رفته‌رفته کاهش داشته‌اند، چراکه این قیمت‌ها قربانی بروز عواملی منفی همچون افت هزینه‌های خوراک و ضعیف بودن تقاضا شدند و احتمال می‌رود ضعف بازار ادامه داشته باشد.

در چین قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن گرید تزریقی وارداتی برای آسیا شرق دور نسبت به دو هفته گذشته کاهش مختصر 10 دلار در هر تنی داشتند و به 1460 تا 1580 دلار در هر تن (CIF چین، نقد) رسیدند.

بازارهای جنوب‌شرق آسیا در هفته‌ی گذشته با کاهش‌های سنگین‌تری روبه‌رو شدند و قیمت‌های وارداتی تا 20 دلار در هر تن کاهش یافتند و به 1460 تا 1540 دلار در هر تن رسیدند. این هفته، قیمت‌های بسیار پایین‌تری با نرخ 1450 تا 1480 دلار در هر تن (CIF جنوب شرق آسیا، نقد) در بازار نمایان شدند.

فشار سه عامل مؤثر بر قیمت‌های بازار

فشار روی بازار به تاثیر از تحولاتی مهم وارد می‌شود که ناشی از افت قیمت‌های نفت خام و مونومر استایرن است که در هفته‌ی گذشته 15 دلار در هر تن (CFR چین و CFR کره) کاهش داشته‌اند. عامل مهم دیگر ضعیف بودن تقاضا است که باعث شده عرضه‌کنندگان قیمت‌های ex-factory (تحویل در محل فروشنده) را کاهش دهند و این مسئله باعث شده خریداران بیش از پیش محتاطانه رفتار کنند و نسبت به انبارسازی خریدها تردید بیشتری کنند.

این تردید در انبارسازی به دلیل پیش بینی‌هایی است که از کاهش احتمالی قیمت‌ها می‌شود و همین‌طور به دلیل نامناسب بودن تقاضا برای محصولات نهایی؛ منبعی از جانب یکی از تولیدکنندگان محصولات نهایی در ویتنام گزارش داده تقاضا به دلیل رقابت‌ها به خوبی سال گذشته نبوده است.

آکریلونیتریل بوتادین استایرن در لوازم خانگی، اسباب‌بازی، وسایل برقی و نیز کاربردهای خودروسازی و ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

علاوه بر این عوامل، مزایای کمتر شدن تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین پس از اجلاس گروه G20 در اواخر ماه ژوئن هنوز به بازار آکریلونیتریل بوتادین استایرن نرسیده است چراکه عوارض گمرکی موجود هنوز برداشته نشده‌اند.

کاهشی بودن روند بازار در کوتاه‌مدت

منبعی از جانب یک شرکت تجاری چینی اظهار داشت نتیجتاً ممکن است بازار آکریلونیتریل بوتادین استایرن در آینده نزدیک با فشار کاهنده‌ی قابل‌توجهی روبه‌رو شود.

معامله‌کنندگان در جنوب‌شرق آسیا نیز انتظار دارند به دلیل پیشبینی‌ها از تضعیف بیشتر قیمت‌های مونومر استایرن، قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن در آگوست بیشتر کاهش داشته باشد.

مطالب بیشتر: